Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Ücretsiz kredi notu sorgulama, Online veya SMS gibi bir çok yöntem bulunmaktadır. Lakin Bir çok kişi kredi notunun kredi başvurularında nasıl bir öneme sahip olduğu konusunda herhangi bir fikre tam olarak sahip değildir. Kredi notu bizlerin banka başvurularında onaylanıp onaylanmaması konusunda belirleyici rol oynamaktadır. bir çok banka ücretsiz kredi notu öğrenme hizmeti sunmaktadır. Bazı servisler bedava olarak size bilgi verirken findeks üzerinden sorgulamak 8 tl gibi bir ücret talep etmektedir.

Bilgilendirme! Yazımızda cepten veya internetten ücretsiz kredi notu sorgulama  ile ilgili bir çok yöntemden bahsettik. Bankalarında kendi müşterilerine sunduğu ücretsiz hizmetlerde yer alabilmektedir. Kredi notunun düşmesinin nedi nedir?  Kredi notu nasıl hesaplanır? Gibi kesinlikle bilmeniz gereken diğer detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Öncelikle Kredi Notu Nasıl Hesaplanır, Kaç Olmalıdır?

Kredi notunuzun hesaplanması için bir takım kriterler göz önünde bulundurularak hesaplanır. Kredi notunuz her banka da aynıdır. Sizin bütün bankalarda ki kredi sicilinizin bir havuzda toplanarak finansal hareketleriniz için bir not verilmesi olayı ile ortaya çıkar. Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde verilen bu puanlar her banka için yaptığınız anda karşınıza çıkar. Kredi notunuzu etkileyen bir çok sebep vardır, lakin biz en önemlilerinden bahsedeceğiz.

 1. Bankalardan geçmişte veya şuanda aldığınız kredilerin ve kullandığınız kredi kartlarınızın ekstrelerinin ödeme düzeni. Bu madde kredi notunuzun ana belirleyici maddesi konumundadır. (Etki yüzdesi %35)
 2. Halihazırda bankalara olan borçlarınızda sizin kredi notunuzu etkiler. Şuanda hala ödediğiniz kredi veya kredi kartı borçlarınızın tutarı, aylık geliriniz açısında sorun yaratmaması gerekiyor. Borçlarınız çok ise bankalara yeni kredi talende bulunduğunuz zaman aylık belgelenebilir gelirinize bakarlar. (Etki yüzdesi %35)
 3. Henüz yeni bir kredi kullanmışsanız bu sizin kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Yeni kredi çekmeniz yeni bir risk altına girmeniz demek olduğu için bu sizin kredi puanınızı olumsuz etkiler. (Etki yüzdesi %11)
 4. Kredi geçmişinizin düzenli oluşu, hiç kredi çekmeyen bir kişiden daha avantajlı yapar. Geçmiş dönemlerde aldığınız kredi taksitlerini düzenli olarak ödemişseniz bu sizin yeni kredi kullanımınızı olumlu etkileyecektir. Kısacası daha önce kredi kullanmış ve kredi taksitlerini düzenli ödemiş bir bireyin kredi notu devamlı suretle yükselir. (Etki yüzdesi %10)
 5. Yüzdelik dilimden geriye kadan %9‘luk kısım ise müşterinin bankalarla olan diğer ilişkileri ile etkilenmektedir. Bunlara örnek verecek olursak; sık sık kredi veya kredi kartı başvuru yapılması.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notunuzu sorguladıktan sonra, kredi almaya müsait bir siciliniz yoksa kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi notunun nasıl yükseltileceği hakkında önemli bir araştırma ve tüyolar hazırladık. Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Yazımızı okuyarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Kredi Alma Durumu
1-699 En Riskli (Almanız Çok Zor)
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

# Ücretsiz kredi notu sorgulama işlemlerinden sonra puanınızın düşük çıkmasını dert etmeyin. Çünkü kötü sicile kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu konu hakkındaki detaylara ve hangi banka olduğunu Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar yazımızı okuyarak bulabilirsiniz.

Anlatacağımız sorgulama yollarıyla aşağıdaki bankalara ait kredi notlarınızı öğrenmiş olursunuz;

 • Akbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi
 • Garanti
 • QNB FinansBank
 • Vakıf Bank
 • Halkbank
 • İNG Bank
 • Şekerbank
 • TEB

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama İş Bankası

İş Bankası üzerinden ücretsiz kredi notunu sorgulayabilirsiniz. Birinci öğrenme yolu iş bankası online işlemlerdir. İş bankası web sitesine girerek “Kredilerim” bölümüne tıklayınız ardından Kredi Risk Raporu seçeneğini tıklayarak kredi notunuzun kaç olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

İkinci yol ise İş Bankası bankamatikleri. Herhangi bir iş Bankası bankamatiğine giderek Bilgi Sormabutonuna tıklayınız. Çıkan ekranda yine Kredi Risk Raporu yazısı çıkacaktır. Ona tıklayarak yine kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Üçüncü yol ise İşCep’ten geçmektedir. Yine burada da Krediler bölümüne tıklayın. Yine karşınıza Kredi Risk Raporu butonu çıkacaktır. Ona tıklayarak mobil uygulama üzerinden hemen risk raporunuzu yani kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Akbank Direkt ve Diğer Kredi Notu Sorgulama Yolları

Bir Akbank telefon uygulaması olan Akbank Direk sayesinde bir kaç tıklama ile bütün risk raporunuzu yani kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Para ödemeden bedava olarak yapılan bu sorgulamanın sonucu yazacağınız mail adresinize detayları ile birlikte iletilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*