Risk Raporu Nedir

Risk raporu, kişi ve kurumların kredi ve kredi kartı ödemeleri ile ilgili kayıtların yer aldığı rapordur. Bu raporda kredi ve kredi kartları ile ilgili ödeme ve borç bilgileri ile kalan borç gözükür. 2013 yılında yapılan düzenleme ile birlikte fatura ödemeleri de risk raporu kapsamına girmiştir

Kredi çekmek istediğinizde başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması kredi notunuz ve kredi risk raporuna göre belirlenir. Risk raporu, Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından hazırlanır.

Risk raporu, kişi ve kurumların kredi ve kredi kartı ödemeleri ile ilgili kayıtların yer aldığı rapordur. Bu raporda kredi ve kredi kartları ile ilgili ödeme ve borç bilgileri ile kalan borç gözükür.  2013 yılında yapılan düzenleme ile birlikte fatura ödemeleri de risk raporu kapsamına girmiştir. Risk merkezi tarafından oluşturulan risk raporunda yer alan bilgiler kredi puanını etkiler. Ödemeleriniz düzenli ise kredi skorunuza olumlu bir yansıması olur. Risk raporu kişinin bir sonraki kredi ya da kredi kartı ödemesini düzenli ödeyeceğini garanti etmez fakat kişinin ödeme alışkanlıklarına dair fikir verir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*