Kredili mevduat hesabı nedir?

Close up of male hand stacking gold coins into increasing columns

Bankaların bireysel ya da kurumsal kullanıcılara sunduğu bir tür hesap hizmeti olan kredili mevduat hesapları, “avans hesap, ek hesap, artı para” gibi isimlendirmelerle yapılan bir uygulamadır. Bireysel ya da kurumsal müşterilere, bir genel kredi sözleşmesi çerçevesinde sunulan bu ek hesap hizmeti için müşterinin bir mevduat hesabı olması gerekiyor.

Bu mevduat hesabı ile ilişkilendirilen KMH’ler hesap sahibinin bakiyesinde para olmadığı durumlarda, önceden belirlenen bir limiti aşmamak kaydıyla müşterinin kredi çekmesini sağlıyor. Netice itibariyle bir tür “kredi çekimi” olduğuna dikkat çeken BDDK ise, kredinin içeriğinde faiz ödeme zorunluluğunun da olması nedeniyle tüketicileri uyarmak gereği duydu. Zira bu faiz oranları ve kredi masrafları, bankalarca belirlenebilmekte… Bu nedenle BDDK, önceden faiz oranlarının sağlıklı bir şekilde karşılaştırılıp analiz edilerek KMH’ye başvurmaları konusunda tüketicileri uyarıyor.

Siz de KMH kullanmak isteyen bir tüketiciyseniz öncelikli olarak, alacağınız bir ihtiyaç kredisi ile ihtiyaçlarınızı karşılamanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*